Blockchain: co to jest i jak funkcjonuje?

Blockchain: co to jest i jak funkcjonuje?

Aktulności

Blockchain jest przechowywany w bazie publicznie bez centralnego sterowania. Został stworzony w celu dystrybucji informacji w sposób przejrzysty i możliwy do audytu.
Wśród przykładów aplikacji są kryptowaluty, śledzenie produktów, przechowywanie plików cyfrowych, a także rejestracja umów i certyfikatów.

Co to jest blockchain?

Blockchain to specyficzny rodzaj rozproszonej bazy danych, zawierający łańcuch bloków uporządkowanych chronologicznie. Ponadto informacje są przechowywane za pomocą kodu kryptograficznego. W ten sposób zmiana dowolnych danych w łańcuchu informacyjnym unieważnia wszystkie kolejne bloki. Ta połączona baza danych charakteryzuje się brakiem organu regulacyjnego. Oznacza to, że każdy może zweryfikować zapis historyczny lub zażądać włączenia nowych danych.

Do czego służy blockchain?

Silnik tworzy system wykrywania manipulacji do sekwencyjnego rejestrowania danych. Problemem tej technologii są spory, gdy krążą różne wersje informacji. Wyobraźmy sobie przypadek, w którym różne podmioty dodały blok informacji, obie ważne, w bardzo bliskim czasie. Jak użytkownicy powinni wybrać odpowiednią wersję? Z tego powodu technologia rozwinęła się dopiero po wynalezieniu Bitcoina, co rozwiązało kwestię ewentualnych sporów. Co ciekawe, Satoshi Nakamoto, pseudonim twórcy Bitcoina określił sieć jako czasową sekwencją danych.

Jaka jest zaleta blockchaina?

Główną zaletą blockchain jest bezpieczeństwo, które zapobiega usuwaniu lub modyfikowaniu rekordów bazy danych. Wymaga to jednak od użytkowników samodzielnej walidacji transakcji, w przeciwnym razie są zależni od scentralizowanych podmiotów.

Oprócz tego, że jest bezpieczny, jest szybkim, przejrzystym i autonomicznym sposobem przeprowadzania transakcji finansowych lub zapisywania informacji w formacie cyfrowym. Krótko mówiąc, ta zdecentralizowana baza danych eliminuje potrzebę zabezpieczania i uwierzytelniania danych przez strony trzecie.

Jak w praktyce działa blockchain?

Łańcuch bloków składa się z sekwencji połączonych bloków informacji. Sekretem tego mechanizmu jest łatwość walidacji skrótu, tego algorytmu, który łączy bieżący blok z istniejącym wcześniej łańcuchem. Natomiast znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla każdego nowego bloku jest niezwykle pracochłonne. Zasady te eliminują zachętę do oszustw, ponieważ niestandardowe bloki są łatwo wykrywane przez innych . Tak więc atakowanie łańcucha bloków jest kosztowne, podczas gdy obrona i weryfikacja danych jest tania.

Pamiętaj, że blockchain składa się z sieci połączonych komputerów. Oznacza to, że nawet jeśli niektórzy użytkownicy wyłączą swoje maszyny, mechanizm będzie nadal działał normalnie. Innymi słowy, nie odłączasz się od sieci, odłączasz się od sieci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments